a
HomeAçıklamalarBASINA VE KAMUOYUNA

BASINA VE KAMUOYUNA

BASINA VE KAMUOYUNA

Toplumların tarihine kazınan büyük zafer ve başarılar ancak büyük kahramanlıklar ve büyük şahadetler pahasına mümkün olmuştur. Her toplum özlemini duyduğu özgür bir ülke ve onurlu bir yasam imkanlarını büyük özveri ,fedakarlık ve kahramanlıklarla anlam kazanan çaba ve mücadele süreçlerinin sonucunda elde etmişlerdir. Tarihi katliam , talan ve ihanetlerin tarihi olan Ezidilik ve Şengal özgülünde bu daha fazla böyledir. İmkanları yaratılan ve kapısı aralanan özgür ve özerk yaşamımız işte böyle büyük kahramanlıklar ve fedai direniş çizgimizin büyük temsilcileri olan şehitlerimizin eşsiz emekleri ile yaşam buldu. Tüm dünyanın gözlerini ve kulaklarını kapattığı , halkımızın bin yılların acısı ve trajedisinden , kader bellenen makus talihinden çıkışı ve büyük özgürlük yürüyüşü şehitlerce dile gelen mücadele çizgisinde karşılık bulmuş , zaferi olanaklı kılmıştır.

Şengal’de yürüttüğümüz 4 yılı bulan büyük mücadelemizin ve özgür Şengal’ ın mimarı olan şehitlerimizden biri de Ş. Şervan Botan ( Cengiz Durak) yoldaşımızdır. Zulmün ve katliamların en üst düzeyde yaşandığı , tüm Kürdistan kentlerinin ateş altına alındığı zamanlarda yaşama gözlerini açan Şervan yoldaş , 2014 yılında özgürlük mücadelemize katıldı. Kürdistan’daki uyanışın ve dirilişin ilk filizlendiği, teslim alınamayan özgürlük iradesinin kalbi olan Botan’ın asi ve mücadeleci  ruhu ile şekillenen Şervan yoldaş , Botan direniş ve özgürlük ruhunu Şengal’e taşımayı bilmiş ve bu ruh Şengal özgürlüğünün temel harcı haline getirilmiştir.

Şervan  yoldaş , başından itibaren direnişin en ön mevzilerinde büyük bir cesaret ve fedakarlıkla yer aldığı Siba Hamlesinde, işgalci DAİŞ çeteleri ile girdiği çatışmada ağır yaralanarak hastahaneye kaldırılmıştı. Uzun bir süredir yoğun bakımda tedavisi süren Şervan yoldaş tüm müdahalelere rağmen  05.09.2017 tarihinde tedavi gördüğü hastahanede şehit düşerek ölümsüzler kervanına dahil olmuştur.

Şervan yoldaş ferman sonrasında halkımızın feryadına yanıt vererek gözünü kırpmadan , ikirciksiz bir şekilde Şengal’e ulaşan , büyük bir kin ve öfke ile  barbar çetelere karşı savaşan yoldaşlarımızdan biriydi. Zulmün ve zorbalığın hüküm sürdüğü her anı ve zamanı bir direniş gerekçesi bilip silahına sarılan ve Şengal’in  yolunu tutan Şervan yoldaş , soykırım girişimlerinin önlenmesinde ve ferman şehitlerinin , esir düşen kadın ve çocuklarımızın intikamının alınmasında öncü bir misyon üstlenmişti. Büyük şengal direnişinin bir çok alanında ve bir çok mevzisinde görev alan Şervan yoldaş , büyük bir devrimci azim ve kararlılık sergilediği mücadelesinde defalarca yaralanmış olmasına rağmen , büyük bir inat , öfke ve intikam duygusu ile bilenmiş direniş azmini sürdürerek silahını bir an olsun bırakmamış ve şahadetine değin direnişin en ön mevzilerinden bir adım dahi geride bulunmamıştır. Savaştaki öfkesi , acı ceken halkın ve analarının feryadının hesabını sormanın büyük sabırsızlığı ve korkusuzluğunun yanında , çevresindekiler tarafından büyük bir sempati ile karşılanan mütevazi ve emekçi duruşu ile değerli bir mücadele anısını ardında bırakmıştır. Yoldaşlarına devrettiği bayrağı ve direniş mirasını ülkemizin ve halkımızın özgürlük mücadelesinde zafere dek taşıyacağız. Özlem ve umutlarına sahip çıkarak, şehitlerimizin anılarıyla her an yaşayarak, talimatlarının yanıtını zafer ile vereceğiz.

***

Kod Adı: Şervan Botan

Adı ve Soyadı: Cengiz Durak

Doğum Tarihi ve Yeri: 1996/Şırnak

Şehadet Tarihi ve Yeri: 05.09.2017/Siba

YBŞ KOMUTANLIĞI

08.09.2017

 

Share With:
Rate This Article